نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:09:33
طلوع خورشید 06:31:44
اذان ظهر 11:50:30
غروب خورشید 17:09:32
اذان مغرب 17:26:29
زمان انتشار :
پنج شنبه 16 دی 1393
شماره خبر :
93106

ارتباط با مسجد، باعث مصونیت تضمینی خانواده ها از آسیب های اجتماعی است

ارتباط با مسجد، باعث مصونیت تضمینی خانواده ها از آسیب های اجتماعی است

معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، بیان داشت: ارتباط با مسجد باعث مصونیت تضمینی خانواده است؛ اگر می خواهید از فتنه ها و ضررهای زندگی مصون باشید راهش ارتباط معنا دار و حضور در مسجد و مسجدی بودن و مسجدی ماندن است. محمدرضا جعفری، معاون آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، امشب(10 دی)در ویژه برنامه امتداد حماسه، در سخنانی با موضوع «انقلاب اسلامی و مسجد طراز اسلامی» با مقایسه انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب های دنیا تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران، دو مؤلفه مقبولیت و مشروعیت را توأمان داشته است و معمولاً انقلاب های دنیا به یکی از این مولفه ها رسیدند.

 

وی با تأکید بر اینکه هر انقلابی برای ماندگاری نیازمند توجه به این دو مؤلفه دارد؛ افزود: یک تفاوت ماهوی انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها این است که علت بوجود آمدن سایر انقلاب ها، یک نیاز دنیوی بوده است اما انقلاب اسلامی نه یک کلمه کم و نه زیاد، برای اسلام انجام شد نه برای چیز دیگری و همین علت بوجود آمدن انقلاب، تداوم آن را نیز تضمین می کند.

برگزاری بیش از 30 انتخابات نشانه ای از مشروعیت نظام جمهوری اسلامی

 

جعفری با اشاره به اینکه مشروعیت انقلاب را در بیش از 30 انتخابات پس از انقلاب می بینیم که اولین آن انتخابات 12 فروردین سال 58 بود؛ خاطرنشان کرد: آن انتخاباتی که در سال 88 انجام شد و بیش از 85 درصد مردم در آن شرکت کردند؛ جدای از رأی به یک کاندیدا، اولین حرکت برای حضور تأئید جمهوری اسلامی و آری به نظام بود.

وی ادامه داد: دشمن نتوانست این موفقیت عظیم را ببیند و باور کند چون بخش عظیمی از سرمایه خود را طی چندین سال برای تضعیف مبانی جمهوری اسلامی و خدشه وارد کردن در وحدت میان مردم و مسئولین هزینه کرده بود.

این مسئول گفت: موفقیت بزرگی در سال 88 برای نظام بود گذشته از اینکه جمعی از انسان های جاهل در دام دشمن قرار گرفتند و همراه با توطئه دشمن شدند و این شیرینی را در کام ملت تلخ کردند.

فتنه 88، سرمایه های عظیمی را در اهداف دشمن سوق داد

وی بیان داشت: همین تحریم هایی که دولت تلاش می کند با رهنمودهای رهبری، دشمن را به معنای واقعی به شکست بنشاند، مبنای آن فتنه 88 بود؛ کیست که نداند این ضربه ها که هم اینک از دشمنان خود می خوریم و هزینه هایی که می دهیم به فتنه 88 بر می کردد.

 

جعفری گفت: بحث هایی که می توانست منتج به سرمایه گذاری های عظیم در جمهوری اسلامی و اعتماد بین المللی در همه عرصه ها شود، متأسفانه فتنه، آن سرمایه ها را در اهداف دشمن سوق داد.

 

وی با تصریح به اینکه 9 دی، مؤلفه مقبولیت نظام را برجسته و همه توطئه های دشمن را برای بی ثبات کردن نظام، نقش بر آب کرد؛ اظهار داشت: نشانه های مقبولیت نظام را در راهپیمایی های متعدد به ویژه در 9 دی می بینیم.

معاون آموزش و پژوهش ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، تفاوت ماهوی انقلاب اسلامی با انقلاب های رایج را ایجاد آن توسط توده های مردم و مستضعفین و همراهی با آن دانست و افزود: اما انقلاب های دنیا را سرمایه گذاران بوجود می آورند و معلوم است که چه می شود.

انقلاب اسلامی؛ ریزش های محدود، رویش های فراملی

وی گفت: همانگونه که انقلاب اسلامی را توده مردم بوجود آوردند در 9 دی هم عامه مردم از خواص جلو افتادند و متأسفاتنه بعضی از خواص یا مسیر سکوت انتخاب کردند و یا دیرهنگام همراهی کردند؛ طبیعی است؛ زیرا هر انقلابی، ریزش ها و رویش هایی دارد گرچه ریزش های انقلاب اندک است اما رویش ها محدود به داخل نشده و هر جا که از انقلاب اسلامی، الهام گرفته، این رویش های انقلاب اسلامی است.

جعفری اظهار داشت: آشنایی مجدد نسل جوان و تجدید میثاق این نسل با مبانی انقلاب اسلامی از جمله ولایت فقیه در 9 دی هم  یکی از رویش هاست.

وی در بخش دوم سخنانش در خصوص «مسجد طراز اسلامی» با بیان اینکه احیای تمدن نوین اسلامی، هدف اصلی انقلاب اسلامی است و آن تمدنی که بیش از 1400 سال قبل محقق شد، غبار گرفت و تغییراتی با رخنه شیاطین در آن ایجاد شد؛ تصریح کرد: یکی از مؤلفه هایی که در تحقق تمدن نوین اسلامی نقش بسزایی ایفا می کند مسجد طراز اسلامی است.

وی در خصوص جایگاه و اهمیت مسجد با اشاره به اینکه اولین جایی که خدا خلق کرد، مسجد است و مسجد برای مردم امانت است؛ افزود: محل حکومت پیامبر هم مسجد بود، حکومت امام عصر(عجل الله) هم از مسجد کوفه و خانواده حضرت در مسجد سهله خواهند بود.

امامت طراز اسلامی مسجد، وظیفه راهبری اندیشه ای مردم را دارد

جعفری با افزودن اینکه نقطه ثقل اصلی در بحث کاری مسجد است و مسجد طراز اسلامی چهار مؤلفه امامت طراز اسلامی، مکانت طراز اسلامی، فعالیت طراز اسلامی و مأمویت طراز اسلامی است؛ گفت: امام جماعت طراز اسلامی وظیفه زنده نگهداشتن و حیات دادن و راهبری اندیشه ای مردم دارد.

وی در خصوص مکانت طراز تأکید کرد: مسجد باید در دسترس عموم باشد؛ توسط مردم بنیان گذاری شود و در آن توجه به معماری اسلامی شود و فضاسازی آن با انسان حرف بزند.

معاون آموزش و پژوهش ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در خصوص مأمویت طراز اسلامی هم افزود: مأموم طراز اسلامی باید با هدف در مسجد حضور داشته باشد و اندیشه آنان و ارتباط آنها با خدا در مسجد شکل بگیرد.

ارتباط با مسجد مصونیت بخش است

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های امروز بعضی از خانواده ها، آسیب های اجتماعی تأثیرگذار بر خانواده است؛ بیان داشت: ارتباط با مسجد باعث مصونیت تضمینی این خانواده است؛ اگر می خواهید از فتنه ها و ضررهای زندگی مصون باشید راهش ارتباط معنا دار و حضور در مسجد و مسجدی بودن و مسجدی ماندن است.

جعفری ادامه داد: مسجد انقلابی می تواند انسان را از آسیب ها مصون دارد؛ خالق حماسه ای مثل 9 دی باشد و از توطئه ها و حیله های دشمن آگاه کند؛ مسجد انقلابی، موضع دارد و دیگران به آن موضع نمی دهند؛ مسجد طراز اسلامی، مسجدی است که کارکردهای مختلف آن در عبادی، آموزشی، فرهنگی، سیاسی احیاء شود و چنین مسجدی، نیازهای روز را در نظر می گیرد.

مساجد در ایام فتنه می توانند راهنمای مردم باشند

وی با بیان اینکه امروز در بحث ترویج خراافات و... صدمه وارد شده است؛ گفت: مساجد هستند که این خرافات را از چهره زیبای دین باید بزدایند و در ایام فتنه راهنمای درست مردم باشند و نظام را تا رسیدن به هدفش تا احیای تمدن نوین اسلامی همراهی کنند.

معاون آموزش و پژوهش ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در پایان با تأکید بر اینکه باید قدردان انقلاب اسلامی باشیم؛ یادآور شد: انقلاب بود که کرامت انسانی را به همه آزاداندیشان جهان برگرداند.

گفتنی است، این مراسم که تا «12 دی» ادامه دارد، هر شب با اجرای نمایش صحنه ای و مباحث تبیینی در خصوص فتنه 88 و حماسه 9دی همراه است که امشب با حضور پرشور جمع کثیری از اعضای کانون های مساجد برگزار شد.

منبع:خبرگزاری شبستان

امتداد حماسه

 

امتداد حماسه

 

امتداد حماسه

 

امتداد حماسه

 

امتداد حماسه