نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:08:40
طلوع خورشید 06:30:22
اذان ظهر 11:51:29
غروب خورشید 17:12:53
اذان مغرب 17:29:43
زمان انتشار :
پنج شنبه 22 تیر 1395
شماره خبر :
95044

مملکتی که با کلاه، عظمت برای خود درست می کند یا برایش درست می کنند، هر روزی کلاهش را ربودند، عظمتش را هم می برند

مملکتی که با کلاه، عظمت برای خود درست می کند یا برایش درست می کنند، هر روزی کلاهش را ربودند، عظمتش را هم می برند

تیر به عنوان روز ملی عفاف و حجاب شناخته می شود تا یادمان باشد و فراموش نکنیم که این گوهر گرانبها از جویبار خون هزاران مجاهدی که در این راه جان دادند به دست ما رسیده است؛ تا آن را پاس بداریم و ارزان نفروشیم. بیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان و دفترنمایندگی خبرگزاری شبستان، در بیانیه ای به مناسبت ۲۱ تیر، روز ملی عفاف و حجاب، آیه ۵۹ سوره مبارکه احزاب را یادآوری کرده و آورده است:  "ای پیغمبر، به همسران و دخترانت و به زنان مومنین بگو که جلبابهای( روسری ها) خویش را به خود نزدیک سازند. این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند نزدیک تر است و خدا آمرزنده و مهربان است. اگر منافقان و بیماردلان و کسانی که در شهر نگرانی به وجود می آورند، از کارهای خود دست برندارند ما تو را علیه ایشان خواهیم برانگیخت. در آن وقت فقط مدت کمی در مجاورت تو خواهند زیست". 

این بیانیه می افزاید: از آن روزی که رضاشاه پس از بازگشت از سفر ترکیه در سال 1314 اصرار به این داشت که ما باید صورتاً و سنتتاً غربی باشیم، علمای متعهد و مردم بیدار و دیندار ایران را تاب این گزافه گویی ها نبود؛ مسجد گوهرشاد، محل اجتماع و سخنرانی بر ضد لباس بیگانه و اسلام زدایی شده بود. با بازداشت برخی از عالمان مبارز، اجتماعات وسیع تر گردیده و لحن سخنرانان آتشین تر و شعار مردم تندتر شده بود. خطبای معروف و مشهور چون شیخ مهدی واعظ خراسانی، شیخ عباس علی محقق و شیخ بهلول در مسجد گوهرشاد به منبر رفتند و مردم را بیش از پیش آگاه ساختند.

صبح جمعه 20 تیر سال 1314، قزّاقان رضاخان برای متفرق ساختن مردم وارد عمل شدند و بی محابا به روی مردم تیراندازی کردند و در این ماجرا، حدود یک صد نفر کشته و زخمی شدند. اما مردم متفرق نگشتند و مقاومت کردند... روز شنبه 21 تیرماه در مسجد؛ شعارهای ضد سلطنت و ضد حجاب زدایی داده می شد و مسجد یک پارچه سرود مقاومت سر داده بود. وحشت مقامات دولتی را فرا گرفت. سرانجام رضاشاه دستور داد که همه را دستگیر و مجازات نمایند و مسلسل های سنگین را بر بام های مشرف به مسجد کار گذاشتند.

قیام مسجد گوهرشاد و کشته شدن هزاران نفر از مردم و روحانیت و تبعید و زندانی شدن جمع بسیاری از آن ها، نقطه اوج مبارزه های بر ضد رضاخان بود و از آن واقعه جان گداز تا سقوط پهلوی اول و دوم، این مبارزه هم چنان ادامه داشت.

رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی رحمت الله در خصوص تغییر لباس و کلاه چنین بیان داشتند: «... آن هایی که این قدر قوه تمیز ندارند که کلاه لگنی را که پس مانده درندگان اروپاست، ترقی کشور می دانند، با آن ها حرفی نداریم که آن ها از ما سخن خردمندانه را بپذیرند و عقل و هوش و حس آن ها را اجانب دزدیده اند... . آن روز که کلاه پهلوی سر آن ها گذاشتند، همه می گفتند: مملکت باید شعار ملی داشته باشد، استقلال در پوشش دلیل استقلال مملکت و حافظ آن است. چند روز بعد، کلاه لگنی [شاپو] گذاشتند سر آن ها، یک دفعه حرف ها عوض شد. گفتند: ما با اجانب مراوده داریم. باید همه هم شکل باشیم تا در جهان با عظمت باشیم. مملکتی که با کلاه، عظمت برای خود درست می کند یا برایش درست می کنند، هر روزی کلاهش را ربودند، عظمتش را هم می برند»

در این بیانیه آمده است: حالا بعد از گذشت سالها از آن واقعه، 21 تیر به عنوان روز ملی عفاف و حجاب شناخته می شود تا یادمان باشد و فراموش نکنیم که این گوهر گرانبها از جویبار خون هزاران مجاهدی که در این راه جان دادند به دست ما رسیده است؛ تا آن را پاس بداریم و ارزان نفروشیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)فرمودند: حجابِ برتر كه شما اشاره كرديد -كه مراد همين چادر ايرانىِ خود ماست - حقيقتاً حجاب برتر است؛ هيچ ترديدى در اين نبايد داشت. البته من هيچ وقت نگفتم كه چادر را در جايى اجبارى كنند؛ اما هميشه گفته‌ام كه چادر يك حجاب ايرانى است و زن ايرانى اين را انتخاب كرده و خوب حجابى هم هست و مى‌تواند كاملاً حفاظ و حجاب داشته باشد. حالا بعضي‌ها هستند كه از هرچه ايرانى و خودى است، ناراحتند و دل‌شان را مى‌زند؛ دل‌شان مى‌خواهد سراغ چيزهايى بروند كه از خودى بودن دورتر است! به‌هرحال اگر حجاب را حفظ كنند، باز هم خلاف شرعى انجام نداده‌اند؛ منتها چيز بهترى را از دست داده‌اند.

این بیانیه تصریح می کند: حجاب یعنی زن مسلمان و آزاده این اجازه را به نگاه های هرزه و دل های بیمار نمی دهد تا ظاهر او را رصد کنند؛ حجاب یعنی احترام به شخصیت خود، تکریم خود و احساس ارزشمندی! یعنی حصار کشیدن به دور حریم ممنوعه ای که جزء در خانه اجازه ورود به آن داده نمی شود.

حجاب یعنی اینکه من آزادم! در فکر، تحصیل، پیشرفت، کار، ورزش، عبادت؛ فقط یک جا آزاد نیستم، آن هم هرزگی برای چشم های گرگ صفت است.

در پایان این بیانیه آمده است: بانوان کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان از سنگر همیشه مؤثر مسجد، ضمن پاسداشت روز ملی عفاف و حجاب، اعلام می کنند که تا آخرین دم حیات از حریم حجاب و عفاف پاسداری کرده و اجازه تعرض به آن را به بدخواهان و دشمنان و بیگانگان نداده و با برگزیدن حجاب برتر که همان چادر است به حجاب ایرانی خود افتخار می کنند.

منبع:خبرگزاری شبستان