نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:10:01
طلوع خورشید 06:32:40
اذان ظهر 11:49:19
غروب خورشید 17:06:11
اذان مغرب 17:23:16
زمان انتشار :
دوشنبه 21 اسفند 1396
شماره خبر :
961211

ظرفیت های عظیم کانون های مساجد می تواند برای جهان اسلام الهام بخش باشد

ظرفیت های عظیم کانون های مساجد می تواند برای جهان اسلام الهام بخش باشد

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه اگر می خواهیم تمدن نوین اسلامی را پایه گذاری کنیم باید از مساجد شروع نماییم، افزود: ظرفیت های عظیم کانون های مساجد کشور می تواند برای جهان اسلام الهام بخش باشد.

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور امروز(۱۶ اسفند) در مراسم گرامیداشت ربع قرن فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد که در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) با اشاره به اینکه در حوزه کانون های مساجد بالاترین افتخار ما ۲۵ سال تلاش و خدمت برای مسجد است، افزود:مسجد نقطه اتصال بین زمین و آسمان است و بهترین زمانی که انسان در آن طی عمر می کند لحظات حضور در مسجد می باشد.

وی با اشاره به اینکه حتی در وزارت ارشاد هم چنین شبکه مویرگی وجود ندارد، اظهارداشت:ادارات ارشاد در شهرستانها حضور دارند اما اینکه شبکه ای مویرگی متشکل از ۲۴ هزار مرکز را نداریم و تلاش می کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد کانون های فرهنگی هنری در سطح کشور به ۵۰ هزار برسد، ظرفیتی که حتی کشور اندونزی با ۲۴۰ میلیون مسلمان و کشورهای شمال آفریقا که اکثرا مسلمان هستند از آن بی نصیب اند.

 حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد ظرفیت عظیم کشورمان می تواند الهام بخش کشورهای اسلامی باشد، ادامه داد:خانم ها، آقایان، جوانان، نوجوانان، میانسالان و سالمندان در این شبکه مویرگی فعالیت می کنند که هیچ اعتبار مالی دریافت نمی کنند و فقط برای ارتباط با مسجد فعالیت های مرتبط امور را پیش می برند.

 

مشاور وزیر فر هنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مسجد یک فضای معنوی است و بهترین محل برای ارتباط با خداوند است و در اسلام هم تاکید شده که در مسجد ارتباط اجتماعی را افزایش بدهیم، افزود:اساسنامه کانون های فرهنگی هنری مساجد که یکی از دغدغه های مهم بود به تصویب شورای انقلاب فرهنگی رسیده و به زودی توسط رئیس جمهور ابلاغ می شود.

وی با اشاره به اینکه باید ارتباط خودمان را با ارکان مسجد به رهبری امام جماعت حفظ نماییم، ادامه داد:شورای سیاست گذاری کانون های مساجد به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با ۱۱ عضو حقوقی که همه از ارکان مسجد هستند بعد از ۲۵ سال دوشنبه هفته آینده تشکیل خواهد شد.

دبیرستاد عالی کانون های مساجد کشور منابع و سرمایه های انسانی را محدود دانست و گفت:کانون های فرهنگی هنری مساجد قرار است در قالب فرهنگ و هنر و به خصوص هنرهای متعالی سازگار با فضای مسجد لایه هایی که ارتباطشان با مسجد کمتر است را جذب نماید و رویکردمان در افق۱۴۱۴ این است که کانون های فرهنگی هنری مساجد تبدیل به موثرترین شبکه فرهنگی با محوریت مسجد شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه در مسجد جناح سیاسی نباید وجود داشته باشد، اظهارداشت:مسجد متعلق به خداوند است و باید در آنجا تبلیغ خداوند صورت بگیرد، مسجد بهترین فضا برای ایجاد وحدت و یکپارچگی است و اگر می خواهیم تمدن نوبن اسلامی را پایه گذاری کنیم باید از مساجد شروع نماییم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان