نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:09:33
طلوع خورشید 06:31:44
اذان ظهر 11:50:30
غروب خورشید 17:09:32
اذان مغرب 17:26:29
زمان انتشار :
یکشنبه 4 آذر 1397
شماره خبر :
97091

لزوم پیگیری بیمه کتابداران/کتابخانه های کانون های مساجد نقش اثرگذاری در ترویج فرهنگ مطالعه دارند

لزوم پیگیری بیمه کتابداران/کتابخانه های کانون های مساجد نقش اثرگذاری در ترویج فرهنگ مطالعه دارند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: نقش دبیرخانه کانون های مساجد استان در راستای افزایش فرهنگ مطالعه مهم و اثرگذار است.

گردهمایی و نشست صمیمی کتابداران کانون های فرهنگی هنری مساجد استان با حضور محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد ابدالی تکلو، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان امروز ( 29 آبان ) برگزار شد.

در این نشست علیزاده ضمن تبریک هفته وحدت، ایام ماه ربیع و همچنین هفته کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: موضوع جلسه امروز بحث کتاب و کتایخوانی است و از آنجا که در ایام میلاد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز قرار داریم و افتخار ما این است که معجزه آن حضرت کتاب قرآن است به این امر افتخار می کنیم لذا باید عنایت ویژه ای به کتاب و کتابداری داشته باشیم.

وی با بیان این مطلب که واقعیت امروز جامعه این است که سرانه مطالعه در کشور وضعیت مطلوبی ندارد و وضعیت موجود هیچ سنخیتی در امر مطالعه با فرهنگ کشور و استان ندارد، خاطرنشان کرد: نمایشگاه بزرگ کتاب کرمان که در سال جاری فروش بالای یک میلیارد و 500 میلیون تومان داشته است که یک حرکت خوب در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی است اما بازهم سرانه مطالعه پائین است که باید تلاش کرد این سرانه بالاتر برود و در این زمینه ارائه ایده های خلاق می تواند اثرگذار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه از جمله راهکارهای ترویج فرهنگ مطالعه گسترش  نمایشگاه های کتاب، استفاده از ظرفیت نهاد کتابخانه ها و کتابخانه های کانون های مساجد و همچنین استفاده از ظرفیت کتابفروشی ها است، افزود: باتوجه به اینکه 62 کتابخانه مخرن دار و 147 کتابخانه باز در کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فعالیت می کنند، نقش دبیرخانه کانون های مساجد استان در راستای افزایش فرهنگ مطالعه مهم و اثرگذار است.

وی با اشاره به سایر طرح ها جهت افزایش فرهنگ مطالعه، افزود: باتوجه به اینکه دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد در مناطق مختلف استان دارای کانون فرهنگی هنری است، می تواند از طرح روستاهای دوستدار کتاب استفاده کند که هدف این طرح رقابت بین روستاها و عشایر در حوزه کتاب است همچنین جشنواره مروجان کتاب و کتابخوانی از دیگر طرح های اثرگذار در حوزه کتاب است که افراد می توانند ایده های خود را ارائه کنند.

علیزاده با اشاره به طرح شهر پایتخت کتاب ایران که شهرستان های مختلف استان نیز در آن شرکت می کنند، افزود: یکی از طرح های مهمی که کتابداران مساجد استان می توانند از آن استفاده کنند، طرح باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان است چراکه اگر بخواهیم در هر زمینه ای فرهنگ سازی کنیم باید از دوران کودکی برنامه ریزی کنیم لذا این طرح حائز اهمیت است.

وی با بیان این مطلب که در ایام هفته کتاب، طرح پائیزه کتاب را داریم که کتابفروشی های استان به علاقمندان کتاب، تخفیف ارائه می کنند و موجب بسترسازی جهت ترویج فرهنگ مطالعه است، ادامه داد: باتوجه به اینکه مشکلات موجود اقتصادی مقداری در امر خریداری کتاب سایه انداخته است، نقش کتابخانه ها اثرگذار است و مردم می توانند از کتابخانه های عمومی و مساجد بهره ببرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه کتابدارن به صورت دلی در کتابخانه ها فعالیت می کنند لذا ارزش کار کتابداران مساجد بالاتر از کسانی است که در این حوزه تسهیلات دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: همه می دانید که در بحث کتابخوانی و ارتقاء سطح فرهنگ مطالعه هیچ کس دغدغه مندتر از رهبر معظم انقلاب نیست که بارها فرمایشات مهم و خوبی در این زمینه داشته اند و ایشان علی رغم مشغله بالایی که دارند موضوع مطالعه را همیشه در برنامه های خود دارند بنابراین در این زمینه چه کسانی بهتر از کتابداران مساجد می توانند فرمایشات رهبری را  محقق کنند و به مرحله اجرا برسانند.

وی با بیان این مطلب که در بحث کتاب، تغذیه فکری بسیار مهم است چراکه هر کتابی مناسب نیست و ما باید خوارک فکری و معنوی خاصی را به مخاطب بدهیم، بیان داشت: کار دبیرخانه کانون های مساجد استان هماهنگی و فراهم کردن بستر لازم برای مرتفع کردن مشکلات است.

علیزاده با اشاره به اینکه مسئله بیمه کتابداران از جمله مسائل مهم کتابداران است و باید تلاش شود که اگر امکان پذیر باشد بحث بیمه را از طریق بیمه هنرمندان، روزنامه نگاران و غیره پیگیری کرد، تصریح کرد: کتابخانه های عمومی دارای ساختار تعریف شده ای هستند که از منابع مشخصی استفاده می کنند از طرف دیگر جهت استفاده از تسهیلات می توان با ارتباط با فرمانداری ها، بخشداری و دهیاری ها در قالب تفاهمنامه از بودجه فرهنگی این دستگاه ها استفاده کرد.

وی با اشاره به بحث کتاب های کهنه و تعویض آنها اظهار داشت: برای مرتفع کردن این مسئله  شاید بتوانیم بخشی از آن را از منابع خودمان تأمین کنیم اما این امر نیازمند پیگیری بیشتری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان،