آخرین اخبار
نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 04:47:51
طلوع خورشید 06:11:12
اذان ظهر 12:42:14
غروب خورشید 19:12:52
اذان مغرب 19:29:14
زمان انتشار :
پنج شنبه 4 دی 1397
شماره خبر :
97102

جای خالی نسل نو در هیئت امنای مساجد/ امام جماعت حرف مفید و تازه بزند

جای خالی نسل نو در هیئت امنای مساجد/ امام جماعت حرف مفید و تازه بزند

رییس ستاد اقامه نماز کشور، مطالب مهمی درباره جایگاه مسجد، هیئت امنا و... بیان و بر لزوم حرف مفید و تازه در مساجد تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، حجت الاسلام قرائتی، رییس ستاداقامه نماز کشور، امشب(۲۶ آذر)در همایش «سنگرهای الهی؛ تبیین نقش مسجد در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی» که به همت دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در مسجد قائم عجل الله تعالی برگزار شد؛  با بیان اینکه سابقه مسجد قبل از اسلام و اولین ساختمان روی کره زمین مسجد است؛ افزود: حالا با کمال تاسف خیلی شهرک ها همه چیز دارد اما مسجد ندارد در حالیکه قرآن می گوید اول مسجد بعد چیز دیگر اما ما می گوییم اول چیز دیگر بعد مسجد.
وی ادامه داد: اصحاب کهف گفتند از رفاه شهر می گذریم و به غار می رویم تا دین مان را حفظ کنیم، بعد در یادبود آنها، عده ای گفتند مسجد بسازیم.
حجت الاسلام قرائتی با اشاره به اینکه مسجد در اسلام چند منظوره است اما الان مسجدهای ما ناقص است؛ گفت: در هییت امنا باید جوان هم باشد زیرا خداوند به ابراهیم ۱۰۰ ساله و اسماعیل ۱۳ ساله فرمود طهرا بیتی... یعنی شما دو نفر؛ امروز در هیئت امنا نسل نو نمی بینیم.
رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به خادمیِ حضرت مریم در بیت المقدس؛ بر حضور بانوان تحصیلکرده در هیئت امنای مساجد تاکید و بیان کرد: یکی از اشکالات ما این است بگوییم همه یکدست فکر کنند در حالیکه اینگونه نباید باشد؛ در مسجد باید قرآن خوانده شود زیرا اولین اقدام امام عصر پس از ظهور می فرمایند خیمه قرآن بزنید.

وی درباره بردن بچه ها به مسجد و به همراه داشتن پول هنگام رفتن به مسجد به دو آیه از قرآن کریم استناد کرد و افزود: در یک آیه فرموده مال و اولاد زینت است و در آیه دیگر فرموده مسجد می روید زینت ببرید پس بچه ها را به مسجد ببرید و پول با خود ببرید( و به فقرا بدهید)
حجت الاسلام قرائتی، منظور از اقامه نماز را نماز با شرائط آن که عبارت از صحت، قبولی و کمال است؛ دانست و اظهار داشت: صدای بلندگو را قبل از اذان پخش نکنید، مسجد ارث پدر کسی نیست؛ اگر امام جمعه ای بداند که با رفتن او ۱۰۰ نفر به مسجد اضافه می شود باید استعفا بدهد؛ اگر ۱۰ آیت الله در مسجد و ۱۱ کارگر ساده در دیگری است اسلام می گوید به مسجدی که آن ۱۱ نفر هستند برو زیرا قرآن روی جماعت حساس است.
وی با استناد آیه ای از قرآن کریم با تاکید بر اینکه هر پولی برای مساجد قبول نکنید، افزود: آنچه در مسجد گفته می شود مورد نیاز باشد، کم صحبت کنیم زیرا بیشتر سخنان ائمه قصار بوده، سخنرانی بین دو نماز گروگان گیری است.
این مفسر قرآن کریم تهیه جهیزیه در مساجد را هم مورد اشاره قرار داد و آن را نشانه زنده بودن آن مسجد دانست و تصریح کرد: کمک فقیر در نماز است زیرا امام علی علیه السلام نیز چنین کرد؛ یکی از مشکلات کشور ما پیشنمازهای پیر است از طرفی ملا و خوب هستند اما نمی تواند مسجد را اداره کند پس باید در کنار آن یک جوان برای اداره مسجد باشد لذا هیئت امنا باید دوره ببینند تنها آدم خوب بودن کافی نیست، هر جایی فرهنگی می خواهد.
وی افزود: مسجد باید مشکلات مردم را حل کند؛ کسی که به مسجد برود هشت چیز گیر او می آید، حرف تازه مفید که امام جماعت باید بزند.
حجت الاسلام قرائتی با تاکید بر اینکه پیش نماز باید کلاس داشته باشد زیرا پیشنمازی شغل نیست؛ خاطرنشان کرد: مسجد انقلاب اسلامی را حفظ کرد، هیئت امنا را به نسل نو بسپارید؛ بر اساس قرآن ابراهیم و اسماعیل و زکریا و مریم خادم مسجد بودند.

محمد ابدالی تکلو، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان هم در سخنانی بیان داشت: سالها است که استاد قرائتی را با اخلاق، قرآن، نماز و مبارزه با بیسوادی می شناسیم و حضور ایشان در استان کرمان غنیمت است.
وی افزود: این برنامه از برنامه های کارگروه مساجدستاد بزرگداشت چهلمین سال انقلاب اسلامی است.