نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 04:49:15
طلوع خورشید 06:07:51
اذان ظهر 11:52:01
غروب خورشید 17:36:34
اذان مغرب 17:52:34
زمان انتشار :
شنبه 25 خرداد 1398
شماره خبر :
98032

دهه کرامت برای تبدیل به یک جریان قدرتمند نیازمند توجه به سه موضوع مهم است

دهه کرامت برای تبدیل به یک جریان قدرتمند نیازمند توجه به سه موضوع مهم است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان سه مسئله در ارتباط با این دهه را برای تبدیل آن به جریان قدرتمند و قوی با ریشه های ماندگار مهم دانست و تأکید کرد: این سه را باید مهندسی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، امروز(۲۳ خرداد) در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت سه مسئله در ارتباط با این دهه را برای تبدیل آن به جریان قدرتمند و قوی با ریشه های ماندگار مهم دانست.

وی با اشاره به اینکه بعضی از جریانات فرهنگی مختص انقلاب نیست و قبل از آن هم بوده مانند دهه محرم اما بعضی از مناسبت ها سابقه پرداختن به آن به بعد از انقلاب و در سال های اخیر برمی گردد که دهه کرامت از جمله آنها است.

امام جمعه کرمان نخستین محور مهم را فضا سازی و ظاهر شهر دانست و با اشاره به اینکه نمادهای مذهبی با انسان حرف می زند؛ به صراحت گفت: معدل ما در ظاهر سازی شهر در مناسبت ها خوب نیست و قابل دفاع هم نیست؛ اگر غیرمسلمانی در ماه رمضان وارد شهر شود نمی فهمد ماه رمضان است.

وی ادامه داد: پس دهه کرامت اگر می خواهد تبدیل به جریان شود باید از ظاهر{شهر و فضا} مشخص باشد؛ محور دوم محتوا است؛ زیرا دو خطر همیشه در محتوای حتی دینی وجود دارد‌ و محتوای ما متناسب با هدف نیست.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی این خطرات را شامل خرافات و لاابالی گری دانست که اولی در حزن ها و دومی جشن ها را تهدید می کند و اظهار داشت: در عزاداری کارهایی می شود که اصلاً ربطی به دین ندارد مثل علم کشی که منطق پشت آن نیست و این موارد ضد تربیت و ضد فرهنگ است و پول خیّر و دولت را هم هدر می دهیم.

وی ادامه داد: به محض اینکه از نشاط جامعه می گوییم، عده ای فکر می کنند نشاط فقط همین چیزهاست در حالیکه‌‌ اینها لاابالی گری و انحراف است و  محتوا را آسیب می زند پس اگر پیچ انحراف زیاد است باید قطع شود و الا بنایی گذاشته می شود که گناه دینی آن ادامه دارد.

امام جمعه کرمان ظاهر مناسب و محتوا را دو مقدمه مهم برای عمق دادن مناسب به یک جریان دانست که باید این اتفاق بیفتد و تأکید کرد: این سه را مهندسی کنید؛ هر سال باید یک مقدار پررنگ تر شود و به سمتی که مردم مشارکت کنند و کار مردمی شود، پیش برویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان،