نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:09:33
طلوع خورشید 06:31:44
اذان ظهر 11:50:30
غروب خورشید 17:09:32
اذان مغرب 17:26:29
زمان انتشار :
پنج شنبه 11 تیر 1398
شماره خبر :
98042

تا زمانی که اینترنت ملی نداریم باید با قاعده خود در زمین دشمن بازی کنیم

تا زمانی که اینترنت ملی نداریم باید با قاعده خود در زمین دشمن بازی کنیم

کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: امروز بچه های مسجد و انقلاب در فضای مجازی بر اساس یک قاعده که دکترین دفاع نامتقارن است حضور دارند.

رحمان جلالی، امروز(۳۰خرداد)در مراسم افتتاحیه طرح اوقات فراغت و دوره آموزشی تخصصی سواد فضای مجازی با بیان اینکه در کشور سه نگاه نسبت به فضای مجازی وجود دارد؛ گفت: در نگاه نخست، بستن فضای مجازی است که چون آن را ابزاری برای جاسوسی و یا براندازانه تلقی می کنند؛ اعتقادی به استفاده از آن ندارند.

وی نگاه دوم را رهاسازی عنوان و بیان کرد:‌ در این نگاه هیچ مدیریتی بر این فضا وجود ندارد اما در نگاه سوم که مشتق از اندیشه های رهبری است؛ هم فرصت ها و هم تهدیدات آن دیده می شود؛ هم نعمت ها و هم نقمت ها؛ لذا ایشان می فرمایند فضای مجازی شمشیر دو لبه است.

این کارشناس فضای مجازی با تأکید بر اینکه باید با اندیشه های رهبری در این زمینه آشنا شد تا نگاه ما به فضای مجازی یک نگاه واقع بینانه باشد؛ تصریح کرد: امروز بچه های مسجد و انقلاب در فضای مجازی بر اساس یک قاعده که دکترین دفاع نامتقارن است حضور دارند.

وی با این توضیح که اقدام متقارن مثبت آن است که در زمین خودت و با قاعده خودت باشی؛ در زمین دشمن اگر با قاعده خودت رفتی می شود نامتقارن مثبت؛ اگر با قاعده دشمن عمل کردی متقارن منفی؛ در زمین خود با قاعده دشمن  می شود نامتقارن منفی؛ ضرورت ایجاد شبکه ملی اینترنت را یادآور شد و گفت: تا زمانی که اینترنت ملی نداریم باید با قاعده خود در زمین دشمن بازی کنیم.

جلالی با انتقاد از این موضوع که امروز همه مسجدی ها ادعای مجاهد سایبری دارند در حالیکه {بیشتر آنان} در حباب خودشان کار می کنند و دچار فیلترینگ حبابی هستند؛ افزود: به طور مثال برای هم حدیث می فرستند اما قشر خاکستری را رها کردند.

وی بار دیگر اهمیت اینترنت ملی را متذکر شد و با افزودن اینکه اینترنت ملی یعنی زمین و قاعده مال خودمان باشد و باید آن را مطالبه گری کرد؛ مواجهه واقع بینانه با فضای مجازی را نیازمند مهارت و مهارت را از طریق کسب سواد فضای رسانه ای دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان،