نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 05:09:33
طلوع خورشید 06:31:44
اذان ظهر 11:50:30
غروب خورشید 17:09:32
اذان مغرب 17:26:29
زمان انتشار :
یکشنبه 16 تیر 1398
شماره خبر :
98045

بیست و پنجمین جشنواره ملی شعر رضوی در کرمان برگزار می شود

بیست و پنجمین جشنواره ملی شعر رضوی در کرمان برگزار می شود

علیزاده از برگزاری بیست و پنجمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان «ربع قرن عاشقی» خبر داد و گفت: ۷۶۱ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که در نهایت از ۹ اثر تجلیل می شود.

محمدرضا علیزاده، امروز (15تیر) در نشست خبری بیست و پنجمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان «ربع قرن عاشقی» ضمن تبریک دهه کرامت گفت: این جشنواره  از سری برنامه های هفدهمین جشنواره ملی امام رضا (علیه السلام) است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: در آستانه برگزاری ربع قرن جشنواره شعر رضوی هستیم و از این حیث خدا را شاکریم که به ما عنایت کرد تا بتوانیم در راستای اهدافی همچون ترویج فرهنگ نورانی رضوی و گسترش فعالیت های دینی و فرهنگی و ادبی مرتبط با سیره اهل بیت(ع) به ویژه حضرت امام رضا(ع) تلاش می کنیم.

وی ضمن قدردانی از پدیدآورندگان جشنواره شعر رضوی که طی این 25 سال اقدامات و گام های مؤثری برداشته شده تا شاهد برگزاری این جشنواره در طی سالیان متوالی باشیم؛ گفت: بی شک جشنواره ملی شعر رضوی یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین جشنواره های حوزه ولایی است.

علیزاده با بیان اینکه این جشنواره با موضوع ائمه (علیهم السلام) مخصوصاً امام رضا (علیه السلام) در حال برگزاری است و محورهای جشنواره زندگی و ابعاد شخصیت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت است؛ اظهار داشت: فراخوان این جشنواره درنیمه دوم سال گذشته با همفکری اتاق فکر جشنواره و انجمن های ادبی و با هماهنگی بنیاد امام رضا(ع) ارسال شد و در نهایت بعد از دو دوره تمدید، مهلت ارسال آثار تا 7 تیر ماه جاری بود. 

وی با اشاره به اینکه جشنواره به صورت ملی و رقابتی برگزار و سه بخش ترانه، کلاسیک و شعر سپید برگزار می شود، گفت:  761 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که 375 اثر در حوزه کلاسیک، 250 اثر در حوزه سپید و 105 اثر در حوزه ترانه بود که 20 اثر انتخاب و  از بین این تعداد آثار برگزیده، از 9 نفر تقدیر خواهد شد.

علیزاده با افزودن اینکه با هماهنگی با بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان سید علی میرافضلی به عنوان دبیر تخصصی این جشنواره انتخاب شد و در تمام مراحل جشنواره برنامه ریزی کرد؛ گفت: یکی از ویژگی های جشنواره امسال هم دبیری تخصصی جشنواره و هم داوران برجسته ای بود که در این دوره کار داوری جشنواره را در مرحله نهایی انجام دادند.

وی در بحث بیست و پنجمین سال جشنواره افزود: سال های قبل بحث هایی مبنی بر اینکه جشنواره از کرمان به استان دیگری منتقل شود، در راستای برنامه ها وسیاست های جدید بود اما با دستور وزیر ارشاد این جشنواره در کرمان تثبیت شد.

این مسئول گفت: در جشنواره امسال به مناسبت ربع قرن عاشقی قرار است از تعدادی افراد از جمله سید جواد جعفری که به نوعی بانی و مؤسس این جشنواره در دهه هفتاد بود، تقدیر شود؛ علاوه بر این از عبدالجبار کاکایی نیز قدردانی می شود.

وی ادامه داد: جشنواره شعر رضوی استان کرمان رویدادی خود جوش و برخاسته از دیدگاه شاعران و ادبای استان کرمان بوده است لذا جشنواره ملی شعر رضوی را رویدادی خود جوش و برخاسته از متن شعرا و ادبای استان کرمان می دانیم که کاری دلی و قلبی بوده که تعدادی از افراد تصمیم گرفتند و این کار را اغاز کردند و این جشنواره در سال های آینده نیز برگزار خواهد شد.

وی کرمان را خاستگاه این جشنواره و معرّف و شناسنامه عددی و شعری استان کرمان دانست امیدواریم تا سالیان سال در کرمان برگزار شود؛اعلام کرد: این جشنواره در روزهای 17 و ۱۸ تیر ماه جاری برگزار و اختتامیه آن ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه عصر هجدهم در محل تالار نمایش های اتاق بازرگانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان،