نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 04:49:15
طلوع خورشید 06:07:51
اذان ظهر 11:52:01
غروب خورشید 17:36:34
اذان مغرب 17:52:34
زمان انتشار :
پنج شنبه 3 دی 1398
شماره خبر :
98105

«فهما» ظرفیت های فرهنگی و هنری مساجد ایران را برای نخستین‌بار به صورت یکجا نشان می‌دهد

«فهما» ظرفیت های فرهنگی و هنری مساجد ایران را برای نخستین‌بار به صورت یکجا نشان می‌دهد

معاون ستادکانون های مساجد کشور گفت: هیچوقت نشده ظرفیت های فرهنگی و هنری مساجد کشور را در یک جا و در یک بسته بتوانیم ارائه کنیم اما جریان فهما از روستا گرفته تا شهر از منطقه مرزی تا مرکز ایران، قرار است همه ظرفیت ها را ببیند.

مرتضی طاهریان، امروز(پنجشنبه ۲۸ آذر) در جمع کارشناسان ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان با اشاره به رویداد ملی فهما؛ تصریح کرد: اینطور تلقی نشود که فهما به یکباره ایجاد شد زیرا واقعیت این است این سیری است که از قبلاً پیش بینی شده بود اما در هر مرحله{از آن} به اقتضای زمان خود ورود کردیم.

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور افزود: ابتدا هویت کانون در سامانه ثبت و مشخص شد سپس هویت اعضاء و...؛ اما حداقل در این جریان به این رسیدیم که قریب دو میلیون و ۲۰۰ هزار عضو داریم با کد ملی مشخص داریم.

وی با تأکید بر به میدان آوردن همه ظرفیت ها برای همراه شدن کانون های مساجد در این جریان برای ورود اطلاعات صحیح به سامانه در راستای برنامه ریزی صحیح؛ خاطرنشان کرد: اکنون در مرحله ثبت فعالیت ها هستیم و فهما امری جدا از فعالیت های جاری ستادکانون های مساجد نیست زیرا همه شاخص های فهما همان برنامه های جاری ما بوده و هست.

طاهریان مبنا ارتباط سامانه ای است گرچه از مشکلات اینترنت نقاط محروم مطلع هستیم اما در هر حال جریانی است که اگر امروز نخواهیم، فردا باید برویم؛ افزود: به مرور باید برای این امر تدبیر کرده و راهی پیدا کنیم.

وی با تأکید بر اینکه جریان فهما را نباید یک جریان فقط رقابتی جشنواره ای و موقت ببینیم گرچه رقابت در درون آن وجود دارد؛ اظهار داشت: جریان فقط حمایتی هم نبینیم هرچند قطعاً یکی از مصادیقی که بر این موضوع مترتب است حمایت ها هدفمندتر و بر مبنای فعالیت باشد.

 معاون ستادکانون های مساجد کشور با اشاره به اینکه فهما را باید یک فرصت دید؛ ادامه داد: بنابراین تلاش کنید اطلاعات دقیق، صحیح و حداکثری وارد سامانه شود و این سامانه مزایای انحصاری برای خود کانون هم می تواند داشته باشد که هم اکنون ۲۵ هزار کانون دارای صفحه اختصاصی در پرتال بچه های مسجد است.

وی تأکید کرد: در کلان قضیه، این جریان را جریانی ببینید که در قالب آن از حیثیت و توانمندی فرهنگی و هنری بچه های مسجد دفاع کنیم زیرا بچه های مسجد در جنگ وظیفه خود را ادا کردند و بر همه هم روشن است؛ در سیل و...هم خودشان را نشان دادند اما هیچوقت نشده ظرفیت های فرهنگی و هنری مساجد کشور را در یک جا و در یک بسته بتوانیم ارائه کنیم؛ این جریان از روستا گرفته تا شهر از منطقه مرزی گرفته تا مرکز ایران، قرار است همه ظرفیت ها را ببیند.

طاهریان درباره نوع ارزیابی روستاها در این طرح با توجه به تفاوت امکانات آنها نسبت به نقاط شهری، گفت: به دنبال این هستیم برای روستا یا ضریبی مشخص کنیم و یا در پَک جداگانه از روستاها تقدیر کنیم. 

در ابتدای این دیدار طاهریان، ضمن تقدیر از زحمات بیش از سه ساله محمدابدالی تکلو و گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حجت الاسلام رضایی؛ به حجت الاسلام گرجی، مدیرستادهماهنگی کانون های مساجد استان کرمان هم خوش آمد گفت و افزود: وی ظرفیت های خوبی در حوزه های مختلف دارد تا کرمان بیش از گذشته در عرصه فعالیت های مسجد رشد و شکوفایی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان،