نظر سنجی
ثبت نظر

اوقات شرعی

اذان صبح 04:49:15
طلوع خورشید 06:07:51
اذان ظهر 11:52:01
غروب خورشید 17:36:34
اذان مغرب 17:52:34
زمان انتشار :
شنبه 20 دی 1398
شماره خبر :
98107

کانون های فرهنگی هنری مساجد از میوه های انقلاب اسلامی است
حجت الاسلام گرجی:

کانون های فرهنگی هنری مساجد از میوه های انقلاب اسلامی است

مدیرکانون مساجد استان کرمان اظهار داشت: کانون های فرهنگی هنری مساجد یک نهال برآمده از بطن و متن انقلاب اسلامی است همانطور که انقلاب برآمده از گزاره ها و سیره اهل بیت است، یکی از میوه های انقلاب اسلامی هم کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

حجت الاسلام مصطفی گرجی امروز (چهارشنبه 11 دی) در دیدار با محمدمهدی زاهدی، نماینده مجلس گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد بعد از 25 سال سابقه کاری فعالیت های زیادی داشتند اما بدون بيانيه مأموريت و راهبرد و چشم انداز مُدّون؛ به همين منظور جهت رفع تداخل كاري فرهنگي، هنري نهاد هاي فعال در حوزه مسجد تبين رسالت و مأموريت كانون هاي معين و مشخص شد تا در عين همگرايي و هم افزايي با ساير نهاد هاي انقلابي و اسلامي به وظيفه ذاتي خود در حوزه كودك و نوجوان و خانواده و با رويكرد جذب قشر خاكستري بپردازد كه اين رويكرد از هدر رفت منابع مالي و انساني جلوگيري مي كند.

مدیرستاد هماهنگی کانون مساجد استان کرمان ادامه داد: 2 سال قبل که حجت الاسلام ارزانی در رأس کانون های مساجد قرار گرفت، یک همفکری شد و کانون های مساجد که شناسنامه و هویتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد مصوب شده نداشت اما با پیگیری ها، در نهایت به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی تصویب شد و بعد از آن هم به پیشنهاد وزیر، رئیس کانون های مساجد را یک هئیت امنایی معرفی می کنند که متشکل از فرمانده سپاه و وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان اوقاف و .. است.

وی افزود: بعد از تصویب نوبت به این رسید که مأموریتی تعریف شود که به طور مشخص کانون های مساجد در حوزه کودک و نوجوان و خانواده کار کنند که به عنوان بیانیه مأموریت ما تعیین شده و در این راستا یک سند تحول نوشته شد و براساس آن سند تحول و با قالب های هنری که مورد تأکید رهبری است؛ کار پیش می رود.

حجت الاسلام گرجی در ادامه گفت: مشخصاً براساس این بیانیه ماموریت باید حرکت کنیم و کانون ها باید در این مسیر کار کنند و قانون است که بعد از آن چارت سازمانی تعریف شده، کسانی که در کانون های مساجد کار می کنند یک امنیت شغلی داشته باشند که این فضا و گزینش ها در حال انجام است.

مدیر کانون مساجد استان کرمان اظهار داشت: کانون های فرهنگی هنری مساجد یک نهال برآمده از بطن و متن انقلاب اسلامی است همانطور که انقلاب برآمده از گزاره ها و سیره اهل بیت است، یکی از میوه های انقلاب اسلامی هم کانون های فرهنگی هنری مساجد است. 

وی با تأکید بر اینکه قطعاً حرکت ما باید در مسیر اسلام و انقلاب باشد و مسجد نیز خاستگاه انقلاب و مکانی مقدس است که هم پیامبر(ص) و هم انقلاب ما حرکت خود را از آن شروع کرد و گزار این حرکت هم از مسجد بوده؛ گفت: قطعاً مسجد هم یک مکانی نیست که تک ساعتی باشد لذا در کنار آن باید حوزه آموزش، فرهنگ و هنر وجود داشته باشد.

مدیرکانون های مساجد استان کرمان افزود: یکی از مأموریت های کانون های مساجد، حوزه فضای مجازی است که الآن در کل کشور یک سامانه جامع و کلی به عنوان پرتال بچه های مسجد که 24 هزار کانون فرهنگی در این سامانه وجود دارد و هرکانون چندین عضو و چندین فعالیت دارند؛ در حال فعالیت است. 

وی با اشاره به سامانه فهما- فرهنگ و هنر مساجد ایران- افزود: نخستین ارزیابی 18 اسفند امسال انجام می شود و هر استانی موفق باشد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران معرفی می شود و بچه های مسجد حضور پیدا کردند و حرفه ای در فضای مجازی هستند.

حجت الاسلام گرجی با بیان اینکه حدود  645 کانون فرهنگی در شمال استان داریم که بچه ها فضای خوبی ایجاد کردند و در ماراتن و رقابت سالمی که ایجاد شده(فهما) بچه های کرمان هم حرکت خوب و رو به رشدی دارند؛ خاطرنشان کرد: استان کرمان منطقه ای است که به لحاظ فرهنگی بکر است و با یک جهت و جهش خوب می توانیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان؛